Uncaria tormentosa - Vilcacora - Una de Gato - Cat´s claw

Jedným z najcennejších darov našej zemegule je rastlina Uncaria tormentosa. Táto rastlina označovaná ako posvätná rastlina Inkov, či kráľovná amazonských liečivých rastlín je známa aj pod názvom Uňa de gato, čiže mačací pazúr. Pomenovanie mačací pazúr vzniklo vďaka tŕňom, ktoré vyrastajú spod stoniek listov a ktoré umožňujú liane dostať sa čo najvyššie za svetlom. Vilcacora je lianovitá rastlina pochádzajúca z dažďových pralesov Peru na horských stráňach. Vyskytuje sa prevažne vo výške 800 až 2400 metrov. Vyrastá až do výšky 30 metrov. Jej výhonky rastú pomaly. Do konečnej výšky dorastú asi za 10 – 15 rokov. Zvesti o úspešnom použití liečivých prípravkov z vilcacory sa pred niekoľkými desaťročiami postupne začali dostávať z Peru do celého sveta. O jej pôsobení hovorí aj mnoho indiánskych legiend. Indiáni denne užívali vilcacoru v rôznych podobách, čo im napomáhalo posilňovať organizmus a tým boli chránení aj proti nádorovým ochoreniam.

V súčasnosti sa výskumu liečebných účinkov prípravkov z vilcacory venuje množstvo vedeckých a lekárskych centier v mnohých krajinách sveta. Veľkú zásluhu na tom mal aj páter Szeliga - poľský misionár. Okrem Peru aj v Rakúsku, Poľsku, Nemecku, Anglicku, Maďarsku, Taliansku a Švajčiarsku sa vilcacora a jej blahodárne účinky stali svetoznámymi. Najviac liečivých látok je obsiahnutých v koreni a vo vnútornej kôre (lyku) vilcacory. Na prípravu liečivých prípravkov sa však zbiera iba lyko, aby nedošlo k poškodeniu koreňov a aby sa tým zabezpečilo ďalšie množenie rastliny. Konkrétne choroby, na ktorých liečbu sa vilcacora využíva, sú najmä rôzne druhy rakoviny, od rakoviny obličiek a močových ciest cez rakovinu prostaty, pľúc a dýchacích ciest, zažívacieho traktu, ženských pohlavných orgánov, až po rakovinu prsnej žľazy, vrátane predrakovinovej prevencii. Takisto slúži aj ako preventívna kúra proti nádorovým ochoreniam a posilňuje organizmus. Doposiaľ neboli zaznamenané žiadne negatívne vedľajšie účinky.

Vilcacora sa odporúča aj pri ťažkostiach ako sú:

- žalúdočné a dvanástorníkové vredy

- zápalové ochorenia čriev

- používa sa pri liečbe artritíd a reumatizmu

- časté ochorenia horných dýchacích ciest

- astma bronchiálna

- ochorenia srdcovo-cievneho systému

- vysoký krvný tlak

- kožné výsevy, svrbivosť kože, aknózna pleť

- podporuje hojenie rán

- posilňuje imunitný systém

- pri rakovinových ochoreniach

- prekyslenie organizmu

- pri infekciách močových ciest, pohlavných orgánov a ochoreniach prostaty Má tonizujúci účinok a dodáva energiu

„ Ak môžeme nahradiť farmaceutické lieky prírodnými liekmi alebo liekmi na báze rastlinných zdrojov, musíme to urobiť. Človek má vo svojom vnútri ohromný obranný potenciál. Liečenie zdravotných problémov by malo tkvieť v prebudení týchto často spiacich, otupených možností. Liečba s peruánskymi rastlinami ako Uncaria Tomentosa, Sangre de Drago, Hercampuri, Pasuchaca, Chuchuhuasi, Maca je nenásilná metóda rátajúca s povzbudením obranných mechanizmov organizmu.“ (Edmund Szeliga, páter, poľský misionár)

KÚRA PROTINÁDOROVÁ, PROTIRAKOVINOVÁ, DOPORUČENÁ PRI MYÓMOCH, LEUKÉMII A NÁDOROVOM BUJENÍ:

Pre liečbu pomocou peruánskych rastlín odporúča Andean Medicine Centre, London rôzne zostavy. Základom všetkých zostáv je očistná kúra, ktorá by mala vyzerať nasledovne:

Doba trvania: 6 týždňov Dávkovanie:

HERCAMPURI

– trikrát denne ( počas jedla) jednu kapsulu.

Prvá etapa:

- Šesťtýždňová očistná kúra

Druhá etapa:

UNCARIA TOMENTOSA

– 3 mesiace užívať trikrát denne dve kapsule, ďalšie 3 mesiace trikrát denne 1 kapsulu; alebo 6 mesiacov trikrát denne 20 kvapiek extraktu. súčasne

SANGRE DE DRAGO

– 3 mesiace užívať po jedle trikrát denne jednu kapsulu. Po trojmesačnej prestávke možno druhú etapu zopakovať.

Upozornenie: Všetky informácie a skutočnosti uvedené v článku slúžia výlučne pre informáciu a poučenie. Nenahradzujú akúkoľvek liečbu predpísanú lekárom. Údaje a informácie sú prevzaté z dostupných overených zdrojov.