Tekvicové semienka

Semienka tekvice majú tmavozelenú farbu, sú ploché, asi 1 cm veľké. Majú špecifickú orieškovo sladkastú chuť. Sú bohaté na tzv. cucurbitacíny (odvodené od názvu čelade Cucurbitaceae), ktoré v tele zabraňujú transformácií hormónu testosterón do jeho oveľa silnejšej formy dihydrotestosterónu. Ten totiž stimuluje bunky prostaty k ďalšiemu rastu a zapríčiňuje jej nežiadúce zväčšenie. Taktiež obsahujú zinok, ktorý je veľmi účinný aj pri prevencii proti chrípke. Tekvicové semienka obsahujú veľké množstvo antioxidantov, taktiež vitamín E. Sú bohaté na horčík, mangán, meď a železo. Priaznivý je aj obsah vitamínov skupiny B (B1, B3, B6, B17), ktoré majú protinádorový účinok.

V tekvicových semenách nájdeme tiež veľmi hodnotné tuky - esenciálne mastné kyseliny skupín Omega 3 aj Omega 6, celú škálu aminokyselín a asi štvrtinu obsahu tvoria proteiny. Majú priamy vplyv na hladinu serotonínu. Stimulujú jeho vyplavovanie v mozgu, čím môžu priaznivo ovplyvniť náladu alebo depresiu.

Účinky:

- pomáhajú pri ťažkostiach s prostatou

- znižujú hladinu cholesterolu v krvi

- chránia cievy pred aterosklerózou

- regulujú vysoký krvný tlak

- majú priaznivý účinok pri srdcovo-cievnych ochoreniach

- pôsobia antioxidačne

Upozornenie: Všetky informácie a skutočnosti uvedené v článku slúžia výlučne pre informáciu a poučenie. Nenahradzujú akúkoľvek liečbu predpísanú lekárom. Údaje a informácie sú prevzaté z dostupných overených internetových zdrojov.