Aloe Vera - rastlina

Aloe pravá (Aloe Vera) je jednoklíčnolistová, viacročná, vždyzelená sukulentná rastlina. Táto rastlina môže dorásť až do výšky jedného metra. Podzemnú časť rastliny tvoria svetlohnedé a veľmi silné korene. Korene rastliny sú prispôsobené aj rastu na chudobných pôdach. Listy sú silno dužinaté a na povrchu hladké. Čepele listov sú najčastejšie 40-50 cm dlhé a 6-7 cm široké. Kvety aloe vera sú tvaru rúrky zvyčajne žlto alebo oranžovo sfarbené, môžu dosiahnuť výšku 90 cm.

Extrakty z rastliny majú rôzne liečivé účinky. Túto rastlinu využívali už v starom Egypte, kde ju ženy používali na skrᚼovanie pleti. Často bola tiež používaná na balzamovanie. Indiáni zo strednej a Severnej Ameriky používali gél z aloe vera na liečbu popálenín a ako prevenciu proti pľuzgierom. Látky obsiahnuté v listoch napomáhajú pri hojení rán a popálenín, pri kožných problémoch ako sú ekzémy, lupienka, vysušená pokožka. Aloe Vera pomáha aj pri mykózach, prekyslení žalúdka, paradentóze, tuberkulóze, cukrovke. Aloe Vera dokonca mierni postup rakoviny čriev.

!!! Účinky Aloe Vera vo väčšom množstve, môžu byť toxické, preto sa ju odporúča užívať len v menších množstvách!!!

Použitie:

- zápalové stavy, žaludočné a dvanástnikové vredy

- poruchy črevnej činnosti, poruchy správneho príjmu vitamínov a minerálov, nadúvanie, zápchy a hnačky,

- syndróm precitliveného čreva, potravinové alergie, atopický ekzém

- pečeňové problémy

- poruchy látkovej výmeny

- posilnenie imunity

- vírusové infekcie

- mykózy, kožné problémy

Vonkajšie použitie:

- popáleniny

- poranenia u diabetikov

- vysušená pokožka

- lupiny, akné

Antibakteriálne účinky:

- infekcie ústnej dutiny

- svrbenie konečníka

- artritída a reumatická artritída

Upozornenie: Všetky informácie a skutočnosti uvedené v článku slúžia výlučne pre informáciu a poučenie. Nenahradzujú akúkoľvek liečbu predpísanú lekárom. Údaje a informácie sú prevzaté z dostupných overených internetových zdrojov.