Maytenus macrocarpa - Chuchuhuasi - strom

Chuchuhuasi je divoko rastúci strom v tropickom pásme Amazónie. Dorastá do výšky až 30 m. Kmeň je pokrytý silnou ale hladkou kôrou. Kožnaté lesklé listy dorastajú do dĺžky 10-20 cm. Plody sú vajcovitého tvaru. Obsahujú podlhovasté semená. Vo fytoterapii sa využíva kôra aj koreň. Jeho tvrdá kôra je bohatá na cenné liečivé substancie. Obsahuje aktívne zložky ako sú alkaloidy - spermidínové, sesquiterpenové, organické kyseliny, saponíny, chinóny, triterpény, katechíny, izoflavonoidy - evoniatin a aj proteokinázy C. Vývar z kôry má tonizujúce, protizápalové, protinádorové, analgetické a imunostimulačné účinky. Posilňuje imunitný systém a činnosť nervovej sústavy.

Obsahuje substancie, ktoré pomáhajú pri tlmiť bolesť. Je užitočným pomocníkom pri nádorových ochoreniach, obzvlášť pri nádoroch pokožky. Používa sa pri zápaloch ľadvín, reumatizme, artretizme a svalových bolestiach. Taktiež pomáha pri kardiovaskulárnych chorobách a ochoreniach pečene. Chuchuhuasi posilňuje mozgovú činnosť, užíva sa pri Parkinsonovej chorobe aj pri roztrúsenej skleróze. Indiáni využívajú liečivé účinky tohto stromu celé stáročia. Pripisujú mu afrodiziakálné, detoxikačné vlastnosti a považujú ho za pochutinu.

Účinky:

- pri artózach, reumatizme, kĺbových ochoreniach

- pri bolestiach svalov a kostí, osteoporóze

- pri astme, bronchitíde

- pri únavovom syndróme, detoxikácii

- pri Parkinsonovej syndróme, detoxikácii

- pri pečeňových ochoreniach

- pri zápaloch obličiek

- pri posilňovaní imunitného systému

- k posilneniu nervovej sústavy

- pri menštruačných ťažkostiach

- ako afodiziakum

„ Ak môžeme nahradiť farmaceutické lieky prírodnými liekmi alebo liekmi na báze rastlinných zdrojov, musíme to urobiť.

Človek má vo svojom vnútri ohromný obranný potenciál. Liečenie zdravotných problémov by malo tkvieť v prebudení týchto často spiacich, otupených možností. Liečba s peruánskymi rastlinami ako Uncaria Tomentosa, Sangre de Drago, Hercampuri, Pasuchaca, Chuchuhuasi, Maca je nenásilná metóda rátajúca s povzbudením obranných mechanizmov organizmu.“ (Edmund Szeliga, páter, poľský misionár)

KÚRA ODPORÚČANÁ PRI PARKINSONOVEJ CHOROBE A ROZTRÚSENEJ SKLERÓZE dávkovanie:

Prvá etapa

- šesťtýždňová očistná kúra (viď.Hercampuri)

Druhá etapa:

Chuchuhuasi

- trikrát denne (v prestávke medzi jedlami) jeden pohár vývaru súčasne

Maca

- trikrát denne jednu kapsulu súčasne

VILCACORA

- do 6 mesiacov trikrát denne (30 minút pred jedlom) jednu kapsulu prášku alebo raz denne jednu kapsulu extraktu alebo 10 kvapiek extraktu tekutého (prechodne môže vyvolať riedku stolicu)

Patričná kúra je dlhodobá a trvá aj niekoľko rokov. Chuchuhuasi a macu môžete užívať bez prestávky, vilcacoru po trojmesačnej prestávke môžeme užívať ďalších 6 mesiacov.

KÚRA ODPORÚČANÁ PRI ATROFII, TUBERKOLÓZE, ŠPORTOVCOM MLÁDEŽI V OBDOBÍ DOSPIEVANIA, OSOBÁM S OSLABENÝM ORGANIZMOM, PRI CHOROBÁCH VYŠŠIEHO VEKU dávkovanie:

VILCACORA + ŽRALOČIA CHRUPAVKA

- až 6 mesiacov trikrát denne jednu kapsulu (prechodne môže spôsobiť riedku stolicu) súčasne

CHUCHUHUASI

- Trikrát denne pohár vývaru

MACA

- trikrát denne (v prestávke medzi jedlami) jednu kapsulu MACA by nemali užívať osoby so značnou nadváhou. Kúra by mala trvať až do viditeľného zlepšenia stavu (do 6 mesiacov)

Upozornenie: Všetky informácie a skutočnosti uvedené v článku slúžia výlučne pre informáciu a poučenie. Nenahradzujú akúkoľvek liečbu predpísanú lekárom. Údaje a informácie sú prevzaté z dostupných overených zdrojov.