Gingko - Gingko biloba

Gingko je jediným žijúcim reprezantom čeľade Gingkoaceae (Gingkovité). Patrí do skupiny najstarších stromov a je označovaný za živú skamenelinu. Je symbolom dlhovekosti a silnej imunity. Gingko dorastá, podobne ako javor, do výšky cca 30 m. Individuálne rastúce stromy môžu žiť až 1000 a viac rokov. Kvitnú od mája do júna. Dozreté plody sú žltej až žltooranžovej farby s priemerom cca 1,5 - 2 cm. Majú kôstku a podobajú sa čerešniam.

V Číne sa bežne konzumujú a majú charakteristickú korenistú chuť. Čínska medicína využíva liečivé účinky Gingka už od pradávna. Listy Gingka sú doslova preplnené účinnými látkami, predovšetkým flavonoidmi a terpenoidmi, organickými kyselinami, fenolickými látkami a inými. V plodoch Gingka sa nachádzajú mastné kyseliny, lipidy, steroly a ďalšie špecifické účinné látky ako ginkgetín, ginkgolid, anthocyanín, sitosterol a skupina flavonoidov.

Účinky:

- zlepšuje krvný obeh

- zlepšuje prekrvenie končatín

- svojou antioxidačnou aktivitou odbúrava voľné radikály, tým spomaluje predčasné starnutie

- zvyšuje koncentráciu, slúži na pamäť, zmierňuje únavu

- má priaznivý účinok proti depresiám, úzkosti a migréne

- pomáha pri predmenštruačnom syndróme a menopauze

- má antibakteriálny a antivírusový účinok

Upozornenie: Všetky informácie a skutočnosti uvedené v článku slúžia výlučne pre informáciu a poučenie. Nenahradzujú akúkoľvek liečbu predpísanú lekárom. Údaje a informácie sú prevzaté z dostupných overených internetových zdrojov.